17 Kasım Paz | Kolektif Yoga

psikosomatik hareket terapisi

kronik ağrılarla temas
Kayıt Kapalı
psikosomatik hareket terapisi

Saat ve Yer

17 Kas 2019 11:00 – 15:00
Kolektif Yoga, Tütüncü Mehmet Efendi Cd. Hattat Bahattin Sk No:13 Ceylan, Göztepe, D:Apt D:2, 34730 Kadıköy/İstanbul, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Bu atölyeyi, kronik ağrılarınız üzerine çalışabilmeniz, yıllardır belki de sizinle özdeşlemiş acılı yanlarınızla temas edebilmeniz için düzenliyoruz. Bedeninizin güvenli kollarında verilememiş tepkilerin, hissedilememiş duyguların izini takip edeceksiniz. Atölye çalışmasında kronik ağrılar üzerine etkili iki Hareket Terapisi egzersizi ve Derin Etkili Gevşeme Tekniğini uygulayıp öğreneceksiniz. Yaşamınız boyunca atölyede öğrendiğiniz bilgileri kullanıp diğer insanlarla paylaşabilirsiniz. Atölye beden üzerine çalışan terapistler için eğitici niteliktedir. Atölyenin sonunda katılım belgesi verilecektir

Psikosomatik Hareket Terapisi Nedir? Canlılığın ve varoluşun temel prensiplerinden olan hareketi, bilinçli bir deneyime dönüştüren, bedensel ve sezgisel farkındalığı artıran ve iyileşme öğretisini öğreten bir yöntemdir. Psikosomatik Hareket Terapisi, psikolojik ve bedensel birçok sağlık sorununun altında yatan sebepleri bulmada ve bu sorunları çözmede yardımcı oluyor. Yöntem özellikle kronik stres, panik bozukluk, kaygı bozukluğu; bel fıtığı, boyun fıtığı, kifoz, lordoz , fibromiyalji, nevralji, kroinik ağrı üzerine çok etkilidir. Katılımcı yorumları aşağıda mevcuttur.  

Helin Şahin kimdir? Lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde aldım. 2012 yılında Nazım Hikmet Akademisi Tiyatro Bölümüne başladım. Bu eğitim süresince Mustafa Kaplan, Esra Yurttut, Vecihi Ofluoğlu, Sevi Algan gibi alanında uzman insanlardan bedensel farkındalık, dans, hareket farkındalığı ve yoga eğitimleri aldım. Vivekenanda Yoga Üniversitesi'nin İstanbul Yoga Merkezi ile ortak açtığı 200 saatlik temel yoga uzmanlık eğitimimi tamamladım. Bedensel farkındalık üzerine birçok etkinlik ve workshopa eğitmen ve öğrenci olarak katıldım. Feldenkrais ve Alexander Tekniği üzerine yıllar süren araştırmalarım ve uygulamalarım sayesinde kendi bedensel farkındalık tekniğimi oluşturdum. Psikosomatik Hareket Terapisinin bel ve boyun fıtığı, duruş bozukluğu, ankilozan spondilit, skolyoz, fibromiyalji gibi rahatsızlıkları iyileştirdiğini, gerilettiğini fark edince bu alana yöneldim. Şu an farklı şehirlerde senede 20 kadar atölye düzenleyip insanlara yöntemi anlatmaya devam ediyorum. 

Katılımcı Yorumları

“Bedenimi ve kendimi tanıma yolunda farkındalığımın tavan yaptığı bir süreç oldu atölye benim için. Aslında nasıl kalıplaşmış yaşadığımızı bilmemize rağmen bunu kabullenme ve değiştirebilme gücümüzü bize hatırlattığınız, yol açtığınız için teşekkür ederim. “ Yeşim T.

“Dokunmanın hayatta ne kadar önemli olduğunu, aslında sevginin birbirimize bu şekilde aktığını anladım. Ağrılarımın çoğunun psikosomatik olduğunu fark ettim. Aslında ufacık olduğumu yine de gelecek nesillere bir aktarım görevim olduğunu fark ettim. Ufak değişmelerle bir bardağı yavaş yavaş da olsa doldurabileceğimi… Bu ufak hareketlerin aslında BÜTÜN’ü oluşturduğunu öğrendim. Helin, belki yaşın benden ufak ama büyük şeyler öğrettin bana. O sıcacık kalbini bize açtığın için çok teşekkürler.” Olcay B.

“Akışta olmayı, cesaretin önemini, herkesin birer can taşımasının sevilmeye yeterli bir sebep olduğunu öğrendim. Bedenimizin ilkel ve çocuk benliğimizle dış dünya arasındaki mesajları ihtiyacına göre zaman zaman ağrı şeklinde iletmeye çalıştığını, onu anlamamız için kendimizle dost olmamız, dış dünyayı ise olduğu haliyle gerçek anlamda sevmemizin elzem olduğunu ve pek çok değerli bilgiyi aldım, en kısa zamanda bu bilgileri içselleştirerek hayatımı daha anlamlı hale getireceğime kendime ve sizlere söz veriyorum. Teşekkürler. “ Gökşen B.  

Kayıt Kapalı

Paylaş