12 dakikada yoga ile neler mümkün?!

Belirli periyodlar içinde günde 12 dakikalık yoga uygulaması ile neler neler olmuş?

Günde 12 dakikalık yoga uygulaması, osteoporatik kemik kaybını tersine çeviriyor.

- 2005 yılında yayınlanan bir makaleye göre (ncbi), 10 yıl boyunca Osteopori şikayetleri olan hastalar üzerinde, günde 12 dakika boyunca uyguladıkları yoga pozları yapmışlar. Sonuç: kemik kaybını tersine çevirmiş. Kemik Mineral Yoğunluğunda (BMD) omurga ve femurda ve kalçada anlamlı oranda yükselme meydana gelmiştir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4851231/

depresyon tedavisinde yoganın bir form olarak etkisi

(the efficacy of yoga as a form of treatment for depression)

12 dakika, Kirtan Kriya yoga, rahatlama ve nefes egzersizleri, 8 hafta boyunca, depresif semptomlarda azalma, telomeraz aktivitesinde düzenlenme, akıl sağlığında iyileşme, beyin fonksiyonlarında iyileşme

-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871291/

12 dakika Yoga Meditasyon Çalışması ile

Alzheimer Araştırma ve Önleme Kuruluşu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Kirtan Kriya ile günde uygulanan 12 dakikalık Sa Ta Na Ma mantrasının sürekli tekrarı ile bilişsel hafızayı güçlendirdiği ve beynin hafıza ile ilgili kısımlarında iyileşme görüldüğü kanıtlanmıştır.

· Hafıza kaybını önler, enerji seviyelerini yükseltir, uyku kalitesini yükseltir, pozitif genleri düzenler, inflamasyon hücrelerini düzenler, stresi düşürür, beyin anatomisinde anlamlı bir aktivasyon sağlar, hücre yaşlanmasına neden olan telomeraz aktivitesini %43 oranında yükselterek, kayıtlı en yüksek orandır.

http://alzheimersprevention.org/downloadables/White_Paper.pdfBu çalışma bize kötü genlerin aslında yaşam biçimi ile değiştirebileceğimizi gösteriyor. Buna epigenetik bilimi denir. Epi dışarda demektir, dışardan etkilenerek değişim gösteren bu kötü genler, yaşam biçimimizle etkileşime giriyor. O nedenle kötü DNA’mızla bir hapis yaşamak zorunda değiliz, kendi yaşam biçimimizi değiştirerek, DNA mızı da değiştirmenin mümkün olduğunu unutmayalım.

Sadece 12 dakika Ben diyerek, kendi bedenim-zihnim-nefesim demek hayat değiştirici olarak kanıtlanmış.

Beyin fonksiyonlarında iyileşme, dolayısıyla alzeimer ve demans önleyici; gerekli hormon salınımlarıyla akıl sağlığında iyileşme; depresyon ve anksiyete semptomlarında azalma, Kemik Mineral Yoğunluğunun artışıyla omurga, kalça ve bacak sağlığında artış.

12 dakikanın bu kadar etkin olduğunu düşünmeyiz. Ama çalışmalar ortada. Günde sadece 12 dakika kendimize ayırmanın hayat değiştirici olduğunu bilmeliyiz. Günde Sadece 12 dakika ile hayatınızı, bakış açınızı değiştirmek çok mümkün. Bu zaman dilimini kullanın.


Yazan: Örge Sarızeybek

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör