Beyindeki gri madde oranı Meditasyon ile artıyor.

Sinir Bilim adamı (neuroscientist) Sara Lazar, birçoğumuza saçma gelen bir pozda oturmanın kişiyi zamanla nasıl mutlu, stresten uzak, daha sakin hale getirebildiğine inanamadı. Bunun üzerine, bir klinik çalışma başlattı!


8 haftalık bir meditasyon programı beyin aktivitelerinde ölçülebilir oranda değişiklikler yarattı. Özellikle beynin hafıza, öz benlik, empati ve stres alanında.


Psikiyatri Araştırmaları: Nöroimaj bölümünün 30.sayısında Massachusetts General Hastanesi ve Harvard ile yönetilmiş bir araştırmada, meditasyonun zaman içerisinde beyindeki gri madde oranını artırdığı kaydedildi.

Massachusetts General Hastanesi Nöroimaj Araştırma Programın kıdemli yazarı ve Harvard Okulun’da öğretmen olan Sara Lazar şu açıklamaları yaptı: “Meditasyon pratiği genel olarak huzur ve fiziksel rahatlama ile ilişkilendirilirken, uygulayıcılar uzun zamanda meditasyon kognitif ve psikolojik yararlarını da tüm gün boyunca yaşadılar.”


Sarah Lazar’ın ve diğerlerinin yaptıkları daha önceki çalışmalarına göre bulundu ki: yapısal değişiklikler arasında beynin deneyimli meditasyon uygulayıcıları ve meditasyon geçmişi olmayan bireylere göre serebral korteks alanındaki dikkat ve duygusal entegrasyon alanları kalınlık gösteriyordu. Ancak bu kalınlığın tek sebebinin meditasyon olduğunu söyleyemeyiz tabi.

Güncel çalışma için, beyin yapısının magnetik rezonans (MR) görselleri 16 uygulayıcıdan çalışma başlamadan 2 hafta önce ve 8 haftalık çalışmadan sonra alındı.


Haftalık toplantılara ek olarak, duyguların, aklın ve duyuların yargılanmadan fark edilmesi üzerinde yapılan Mindfulness meditasyon pratiğini içeren ses kayıtları da aldılar. Kayıtlarda rehberli meditasyon teknikleri de vardı.


Meditasyon hakkındaki en temel bilinmesi gereken şeylerden birini iyi anlamalısınız: meditasyonun hiç bir tekniği yoktur. Eski teknikler

Meditasyon hiç bir tekniğin ürünü değildir. Meditasyon aklın ötesinde gerçekleşir. Ve hiç bir teknik aklın ötesine gidemez. – Osho
Düzenleyen: Örge Sarızeybek

Kaynak:

http://news.harvard.edu/gazette/story/2011/01/eight-weeks-to-a-better-brain

http://www.princeton.edu/~achaney/tmve/wiki100k/docs/Grey_matter.html


9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör