Regl döneminde Yoga yapılır mı?

Periyod süresinde ters duruşları yapmamanız için hiç bir sebep yok!

Yoga eğitmenleri, periyod döneminde olan kadınlara ters duruşlardan kaçının dememelidir.

Periyod sürem boyunca yapmak istediğim son şey kafamın üstünde durmaktır. Yoga seanslarımda, eğitmenler ters duruşlara (el üstünde, baş duruşu ya da omuz duruşu gibi duruşlara) geçiyoruz dediklerinde, ekstra bir kaç dakika daha regl döngüm süresine denk geldiği için, hareketsizce uzanmaktan mutluydum doğrusu. Ama neredeyse 10 yıldır katıldığım yoga seansları ve sayısız yoga eğitmeni, eğer periyod süresindeysem, ters duruşları yapmamam gerektiğini söylemişlerdi. Ama bu kadar süre içinde kimse nedenini açıklamamıştı. Acaba regl döngüsü boyunca ayakları sadece yerde tutmanın meşru bir tıbbi sebebi var mıydı?

Yoga eğitmenleri ile yaptığım konuşmalarda bunun 2 sebebi olduğunu söylediler: Apana ve Endometriozis. Yogik geleneklere göre, periyod boyunca bedenin enerjisi apanadır, ya da aşağıya doğru akışlar, ayakları başın üstüne gelecek şekilde sallandırmalarla (ters duruşlar) karıştırmamak iyidir. Gayet mantıklı bir açıklama. Ama apana’yı boşverin çünkü tıbbi bir geçerliliği yok. Ancak, endometriozis tamamen tıbbi!

Not: Endometriozis ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://www.ezh.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=166&Itemid=190

Endometriozis, rahim duvarı hücrelerinin rahimin dışında büyümeye başlamasıyla lezyon yaratır ve şiddetli ağrı ve bazen de kısırlıkla sonuçlanan bir durumdur.

Endometriozis lezyonlar karın bölgesinde herhangi bir yerde belirebilirler, ama bazı yerler diğerlerinden daha yaygındır, yumurtalığın dışında, bağırsakta ve mesanede gibi. Az rastlanan bir şekilde, lezyonlar diyafram ve hatta akciğerlerde bile görünebilirler.

Öncelikle, rahim duvarı hücreleri, nasıl rahimin dışında büyüyor? Tam olarak nedenini kimse bilmiyor, ama köklü bir teoriye göre nedeni “menstürasyon gerilemesi”. Temel olarak, periyodunuz vajinanın dışına akacağına fallop tüplerinin dışına, karın bölgesine doğru akıyor. Bir süre yolunu kaybeden bu hücreler etrafta dolandıktan sonra, diğer organlara doğru ilerliyor ve endometriozisin ağrılı lezyonlarını oluşturuyor.

İşte baş duruşları yapılmaması gerekir fikri buradan çıkıyor. Baş ve diğer ters duruşlarında, düşünülen şey şu; yer çekimi menstural akışı vajinanın ters yönüne, fallop tüplerine (dölyatağı borusu) doğru çeker, menstürasyonun gerileme riskini artırır ve buradan da endometriozis ortaya çıkar. Eğer periyod akışınızın bedenin aşağısına doğru olmasını istiyorsanız, fiziksel olarak rahiminizi ters düz hale getirmek istemezsiniz, değil mi?

Aslında durum pek de öyle değil. Menstürasyonun gerilemesi endometriozis oluşumu için kesin bir neden değildir. Lezyonlar menstüral kanın kesinlikle ulaşamayacağı yerlerde görünürler: deri, beyin ve hatta göz gibi organlarda. Oldukça nadiren, hastalık prostat ameliyatı sonrasında östrojen tedavisi alan erkeklerde de görülür. Menstürasyonun gerilemesi bu gibi vakalarda açıklanamaz, hatta doktorlar bile endometriozisin daha yaygın türlerinde daha fazla hikayenin olması gerektiğini bilirler.

1984 yılına baktığımızda bir gerçek vardır ki, doktorlardan oluşan bir grup menstürasyon gerilemesinin ne kadar yaygın olduğunu görmek için bir araya geldiler. Periyod döneminde olan kadınların pelvis organlarından aldıkları sıvı örnekleriyle, %90’ı menstural kan içeriyordu. Bu tüm menstürasyon deneyimi yaşayan kadınların menstürasyonun gerilediği anlamına gelir. Sadece üretken yaşta olan (ortalama 15-49 yaş arasıdır) kadınların %10’unda endometriozisin gelişebileceği gözlenmiştir.

Bu tutarsızlık için en iyi açıklama Dünya Endometriozis Topluluğu (World Endometriosis Soceity) Genel Sekreteri Lone Hummelshoj’dan geliyor; “Bu durum bağışıklık sistemiyle ilgilidir. Bir çok kadında, bağışıklık sistemi öldürücü hücreleri, karın bölgesi boyunca uzanan rahim duvarında bir problem yaratabilecek zararlı hücreleri yok edecektir. Bu mekanizma kadınlarda endometriozis gelişimini durdurabilir.” Eğer hayatını endometriozisden uzak durmaya çalışarak geçiren kadınlar arasındaysanız, menstrüasyonun gerilemesine bedeneniniz kendiliğinden icabına bakacaktır. Periyod süreniz boyunca da saatlerce bile baş üstü duruşlar yapabilirsiniz, bu durum herhangi bir farka neden olmayacaktır.

Peki, hali hazırda endometriozisi olan kadınlar veya kalıtımsal olarak bu hastalığı ailesinde taşıyanlar ne yapmalı? Ayakların havada olduğu duruşlar, bu kadınlar için tehlikeli midir? Wake Forest School of Medicine’ın üretken biyoloğu bu soruya kesinlikle hayır cevabı veriyor. Menstüral kan, yer çekimi nedeniyle rahim dışına doğru düşmez; rahim çekilmeleri (büzülmeleri) ile dışarı atılır. Uterusun fiziksel olarak ters veya düz durmasının bu büzülme ile hiç bir ilgisi yoktur, menstürasyon gerileme miktarının artması veya kanın yönünü değiştirmeyecektir. Diğer bir deyişle, başınız, elinizin üstünde durmanız veya omuzlarınızın üzerinde durup ayaklarınızı havaya kaldırmanız ile ayaklarınızın üzerinde durmanız, sırt üstü yatmanız, kalçanızın üzerinde oturmanız ya da periyod süresince aklınıza gelebilecek herhangi bir pozisyon ile bir farkı yoktur.

Tabi ki bunların hiç biri menstürasyon döneminizde veya başka bir zamanda illa da ters duruşlar yapacaksınız demek değildir. İster periyod döneminizde ya da başka bir dönemizde ters duruş yapmak istemiyorsanız yapmayın. Yapmak istiyorsanız da sadece periyod dönemimde olduğum için yapmamalıyım diye düşünmeyin. Ters duruş yapmak istiyorsanız, buyurun yapın elbette. Size daha çok bilgi vermek için bu konuyu araştırdım ama ben de periyod dönemimde hala yerde hareketsizce yatmayı tercih ediyorum.


Kaynak: http://www.slate.com/articles/double_x/doublex/2014/08/yoga_while_on_your_period_inversions_are_totally_fine.html

Çeviri: Örge Sarızeybek

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör