sıkça sorulan sorular

Yoganın faydaları nelerdir?

​Yoga, uygulayıcıya beden ve zihin temelli bütünsel bir fayda sağlar. Yoga fiziksel olarak; esnekliği artırır, kan dolaşımını dengeler, metabolik denge sağlar, kas gücünü ve tonunu artırır, solunum sistemini düzenler ve kapasitesini yükseltir. Dengeleyicidir; sinir sistemi, endokrin sistemini düzenler. Koruyucudur; olası sakatlık ihtimalini düşürür. Güvenlidir; stres kaynaklı hastalıklarda tedavi desteği olarak uygulanabileceği kadar power yoga gibi kardiyo temelli bir yoga stili de uygulanabilir. O nedenle yoga, herkes içindir.

Fiziksel sınırlamaları keşfetmek, zihinsel kör noktalarımızı keşfetmek ile eş değerdir.

Zihinsel olarak; odaklanma ve verimlilik kapasitesini yükseltir, zihinsel netlik sağlar. Bedendeki rahatlık zihinsel olarak huzur duygusuna dönüşür. Öz farkındalık getirir. Zihinsel refahı yükseltir.

Yoga Öğretmeni olmak için ne kadar süre eğitim almalı?

Yoga, hayat boyu öğrenme içeren bir disiplindir. Öğretmen olduğu kadar, hep öğrenci olduğunu da hatırlamalıdır.

Yoga uzmanlık eğitimleri ortalama 5-6 ay arasında süren eğitimlerdir. Yoga çok geniş bir alanı kapsar: Anatomi/biyomekanik, Öğretme metodolojisi, Yoga Pozlarını Öğrenme ve Öğretme, derin yoga felsefesi, Ders verme sanatı gibi.

Bu eğitimlerin sindirilmesi ve uygulanabilir olması ve gerekli zorunlu okuma listelerinin bitirilebilmesi için ortalama yarım yıl gereklidir. Eğitimlere katılmadan önce yoga pratiğiniz olması da önemlidir. Ancak zorunlu değildir.

Yoga Öğretmen Sertifikası almak için neler yapılmalı?

Uluslararası standartlarda bir kuruluş olan Yoga Alliance onaylı bir okuldan/hocadan 200 ve/ya üzerinde saat eğitim alınmalıdır. Ayrıca Türkiye'de Eğitmen yetkinliğinin resmi kuruluşlar tarafından onaylanması için Spor Bakanlığı'na bağlı Herkes için Spor Federasyonu'na da -HİS- ayrıca başvuru yapılmalıdır.

Yoga öğrenmek ne kadar sürer?

Yoga sürekli pratik ile keşif ve öğrenme içeren bir yolculuktur. Pratik sıklığınıza bağlı olarak belirli pozları ve akışları sürekli tekrar ederek öğrenebilirsiniz. Eğitmenin sözlü yönlendirmelerini dinlemek, kararlılıkla düzenle uygulamaya devam etmek belirleyicidir.

Yoga işe yarar mı?

Evet. Yoga sadece ezoterik değil aynı zamanda bilimsel açılımlar içeren teknikler bütünüdür. O nedenle, yogaya inanılmasına gerek yoktur çünkü sonuçlar bilimsel olarak kanıtlıdır.

Yoga ne zaman yapılır?

Yoga günün her anında uygulanabilir. Ancak en verimli olanı tan zamanıdır. Yaz saati uygulamalarına bağlı olarak, ortalama sabah 04.30-5.30 arasındaki saatlere denk gelmektedir. Gündüz ve gecenin eşitlendiği vakittir. Sabahın bu erken saatlerinde bedenin de kendi dengesinin en veriminde olduğu saat dilimdir.

Yoga yaparak kilo verilir mi?

Yoga ile kilo vermek mümkündür. Yoga pozları aerobik egzersiz türüne girmektedir. Fiziksel uygulamada (asana pratiği) kilo verme hedefine uygun doğru teknik ve stille uygulanmalıdır. Zihinsel olarak mindfulness teknikleri de kilo vermenin ana konusudur. Ayrıca yoga uygulamalarının düzenle pratik edilmesiyle ruhun da doyduğunu hissederiz. Yogik beslenme farkındalığını anladığımızda, hayat boyu yeniden kilo alınmasının ihtimalini de çok düşürür.

Yoga huzur verir mi?

Korkunun olmadığı, Savaş-Kaç tepkimesinde olmadığımız zaman huzur duygusunu hissedebiliriz. Nefes bütünlüğü ile uygulanan yoga pozları sinirleri yatıştırır. Sinir sistemi dengelenir. Bütün sinirler omurgamızdan geçer. Yoga omurga sağlığı üzerinde ciddi etkili bir çalışmadır. O nedenle, omurga sağlığı sinir sisteminin de sağlığıdır.

Beden ve zihin dengesi sağladığında huzur bulabiliriz.

Yoga sonrası neden rahatlanır?

Yoga pozlarıyla kaslara dengeli olarak kan ulaşır. Kaslar Sempatik ve Parasempatik Sinir Sistemi ile birlikte çalışırlar. Statik germe sırasında kalp atımı hızlanabilir hemen sonrasında ise düşme eğilimi gösterir. Uzayan, rahatlayan kaslar Parasempatik sinir sistemi üzerinden beyine rahatlama sinyallerini verir. Rahatlayan zihine düşünsel netlik gelir. Böylece günlük yaşamdaki sorunlara da daha esnek yaklaşabilmeyi sağlar.

Yogaya ne zaman başlanmalı?

Her an. İnsanın kendi beden ve zihin farkındalığı üzerinde çalıştığı her an yogik bir uygulama olabilir.

Anne bebek yogasıyla doğumunuzdan itibaren başlayabilir, çocuk yogası, yetişkinler için, teröpatik destek için, stres ve kaygı çoğaldığında... Her yaşta ve seviyeye uygun olarak yoga çalışmaları yaptık önemlidir. 13 yaşından önce nefes seansı ve uygulamaları yapılmasını önermiyoruz.

Yoga yapmak caiz midir?

Yoga çok bireysel bir uygulamadır. Dinler ise toplumu ilgilendiren konulardır. Yoga bir din değildir.


2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör